
Vy längs kajstråket österut mot Stora teatern i bakgrunden. Kungsparken till höger. Visionsbild ÅWL Arkitekter och Göteborgs stad.
Göteborg fortsätter att satsa på en trevligare och mer levande innerstad. Nu är det dags för Basargatan, längs Kungstorget, att få nytt liv. Stadsmiljönämnden har sagt ja till en omvandling som ska göra platsen mer grön, trygg och inbjudande – med fokus på människor, inte bilar.

Vy från Basargatan västerut mot föreslagna torget-platsen mellan Vallgraven och Kungstorget. Visionsbild ÅWL Arkitekteroch Göteborgs stad.
Gatan, som idag mest är en parkering, ska bli ett bilfritt stråk fullt av träd, sittplatser, lekytor och möjlighet för aktiviteter för både små och stora. Här ska man kunna sitta vid vattnet, njuta av grönskan som skiftar med årstiderna och känna att det är en plats att stanna upp på – inte bara passera.
En viktig förändring är att muren mellan Basargatan och Kungstorget tas bort. Det gör att området knyts ihop och blir mer tillgängligt och levande. Det planeras även för bättre belysning, möjlighet för foodtrucks och bra framkomlighet för både cyklister och gående – så att platsen känns trygg även på kvällstid. Samtidigt kommer tillgången till Saluhallen och andra verksamheter att bevaras.

Vy från Kungstorget mot föreslagna platsen-torget. Kungsparken i bakgrunden. Visionsbild ÅWL Arkitekter och Göteborgs stad.
Förslaget om ett vattenspel, som kan ge svalka och locka till lek, ska utredas vidare innan något beslut tas om det.
Bakom satsningen finns också en vilja att väcka nytt liv i en historisk plats. Basargatan anlades på 1800-talet, där stadens gamla försvarsmur en gång stod. Förr var det en livlig handelsplats – men på senare år har den mest använts som parkering. Nu vill staden åter göra den till en plats där människor möts och trivs.
Området som ska förändras är ungefär lika stort som Gustaf Adolfs torg – drygt 6 600 kvadratmeter. Arbetet planeras att genomföras under 2026 och 2027, och kostnaden beräknas till cirka 85 miljoner kronor. Förslaget har tagits fram tillsammans med göteborgare, fastighetsägare och verksamheter i området.
Tanken är enkel: mer grönska, mer liv, mindre bilar – och ett centralt Göteborg där man gärna stannar lite längre.